KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 5542320
*
nr 554 2320
Gouache
Carl Palme, By, 33 x 45
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 24 november 2008
kl 17:13:22
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
18/11 15:20:29
1
300 kr
21/11 18:11:21
2
500 kr
23/11 13:09:46
1
450 kr
23/11 13:10:51
1
550 kr
23/11 16:55:54
2
600 kr
24/11 14:49:49
3
650 kr
24/11 17:08:23
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl palme gouache täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 19:47
-
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 18:14
*
Gouache
nr 554 2320
Gouache
Carl Palme, By, 33 x 45
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 300 kr |
Såld: | 700 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 24 november 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
18/11 15:20:29 | 1 | 300 kr |
21/11 18:11:21 | 2 | 500 kr |
23/11 13:09:46 | 1 | 450 kr |
23/11 13:10:51 | 1 | 550 kr |
23/11 16:55:54 | 2 | 600 kr |
24/11 14:49:49 | 3 | 650 kr |
24/11 17:08:23 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl palme gouache täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 19:47 -
4085 Akvarell
Anders Gullberg (f. 1927), Renar i vinterskog. Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om 10 dagar
17 juni kl 18:14